تاریخ انتشار:چهار شنبه 16 اسفند 1396
مازیار هاشمی؛

امیدوار به آینده مستند در تلویزیون هستیم

مازیار هاشمی تهیه‌کننده و مستندساز با تشریح فعالیت‌های اخیر خود در حوزه مستندسازی و همکاری با تلویزیون نسبت به آینده مستندسازی در سیما ابراز امیدواری کرد.


مازیار هاشمی تهیه‌کننده و مستندساز در گفت‌وگو با ستاد خبری چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم از کم و کِیف مستند «دکوپاژ» که تهیه‌کنندگی تمام قسمت‌های آن را برعهده داشته و یک اپیزود را هم کارگردانی کرده گفت و به توضیح دراین باره پرداخت: این اثر در واقع یک مجموعه مستند ـ پرتره سیزده قسمتی است که هر قسمت از آن یک فیلم شصت‌دقیقه‌ای مجزاست و به یکی از کارگردانان مهم سینمای ایران اختصاص‌یافته است. من تهیه‌کننده هر سیزده قسمت این مجموعه بودم و تنها یک قسمت از آن را کارگردانی کردم که آن قسمت مربوط به زندگی و آثار آقای کیومرث پوراحمد می‌شود و کارگردانی باقی قسمت‌ها بر عهده دوستان دیگری بوده است.
هاشمی همچنین از بی‌سابقه بودن تولید چنین اثری در تلویزیون گفت و افزود: پیش ‌از این مستندی از جنس مستند ما در صداوسیما تولید نشده است؛ دلیل آن‌هم می‌تواند این باشد که این نوع از مستند به خاطر جنس سوژه‌اش بسیار کار دشوار و سختی ست و کمتر مستندسازی به سمت ساخت چنین پروژه‌هایی می‌رود.
وی ادامه داد: در هر صورت به‌واسطه حضور و ارتباطات چندین ساله من در سینما و تلویزیون چنین طرحی را به تلویزیون پیشنهاد کردم و آن‌ها هم با تمام سختی‌هایی که این مستند می‌توانست داشته باشد به من و گروهم اعتماد کردند، چراکه مطمئن بودند کار خوبی را تحویل خواهند گرفت.
هاشمی ویژگی‌های شاخص مستندش را این‌گونه برشمرد: ما در این مستند سعی کردیم که در تمام قسمت‌ها روایت صحیحی را از زندگی سوژه‌هایمان ارائه دهیم. ساختار این کار به‌شدت رئال و واقعی ست و این بدان معناست که در ساخت این مستند صرفاً سوژه‌ها را برای مصاحبه روبه روی خودمان ننشاندیم، بلکه به معنای واقعی، به زندگی حقیقی این هنرمندان نزدیک شدیم و حتی می‌توانم بگویم که با آن‌ها زندگی کردیم تا وجه رئالیته کار به‌درستی از آب دربیاید.
وی افزود: شاخصه اصلی این مستند شاید این باشد که سوژه‌های این فیلم با مخاطب زندگی می‌کنند و بیننده در فصول مختلف سال، در موقعیت‌ها و لوکیشن‌های گوناگون، آن‌ها را می‌بیند. در این اثر بیشتر سعی شده به نوع جهان‌بینی، دغدغه‌ها و اهداف سوژه‌ها نزدیک شویم.
این تهیه‌کننده در انتها شرایط فعلی مستند را در تلویزیون مثبت ارزیابی کرد و اضافه کرد: در چند سال اخیر بحث مستند در تلویزیون رشد خوبی داشته است. مدتی ست که جایگاه مستند در تلویزیون بیشتر به رسمیت شناخته‌شده و اهمیت آن برای مدیران ارشد و زیرمجموعه آن‌ها بیشتر شده است. به‌هرحال به‌واسطه ورود افراد حرفه‌ای به این بخش می‌توان به آینده مستند در تلویزیون امیدوار بود و منتظر پیشرفت‌های خوبی در این عرصه شد.  


انتهای پیام/ن

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای