تاریخ انتشار:شنبه 12 اسفند 1396
فرهاد ابتدایی:

جشنواره جام جم برنامه‌ساز را بر ضعف خود آگاه می‌کند

فرهاد ابتدایی از تهیه‌کنندگان مسابقات تلویزیونی سیما، تلویزیون ایران را در زمینه برنامه‌سازی قدرتمند دانسته و تأکید می‌کند: فعالان این حوزه می‌توانند با برنامه‌سازان خارجی رقابت کنند.

فرهاد ابتدایی تهیه‌کننده مسابقه تلویزیونی «جدول» که در سال جاری از شبکه سه سیما پخش شد،  در گفت‌وگو با ستاد خبری چهارمین جشنواره جام جم گفت: اعتقاد من این است که مسابقات تلویزیونی ما حتی می‌تواند قوی‌تر از نمونه‌های خارجی باشد، تنها کافیست خودمان را باور کنیم و بدانیم مخاطب فهیمی داریم که اگر وقت و انرژی خوبی را برایش صرف کنیم، نتیجه این اتفاق را به سرعت خواهیم دید. من برای موفقیت مسابقه «جدول» کار خاصی انجام ندادم، تنها با تکیه بر شعور و آگاهی مردم، کار را جلو بردم و می‌دانستم که آنان استقبال خواهند کرد. من طی این مسابقه تلویزیونی، مردم را به مطالعه دعوت کردم و و آنان هم این دعوت را پذیرفتند. مگر کسی هست که دست رد به سینه پیشنهادات خوب فرهنگی بزند؟ وقتی اساس کاری درست باشد، آن کار در ادامه هم به درستی جلو می‌رود. مخاطب امروز نشان داده با روی باز با یک کار خوب مواجه می‌شود و ما این را در جریان پخش برنامه‌هایی همچون «مهمان ما باشید» یا «زمانی برای خندیدن» هم فهمیدیم.
این تهیه‌کننده در پاسخ به این سوال که جشنواره جام جم را تا چه حد در رشد برنامه‌های تلویزیون موثر می‌داند، بیان کرد: برگزاری این رویداد را از این جهت مهم می‌دانم که اگر برنامه‌ای به عنوان کاندیدا انتخاب نشود، به دنبال کشف ضعف خود برمی‌آید و آگاهی بر این موضوع، اولین قدم برای بهتر شدن است. به علاوه انگیزه و انرژی آدم را هم زیاد می‌کند. من در زمینه برنامه‌سازی تلویزیون تجربیات زیادی دارم اما «جدول» اولین تجربه من در زمینه مسابقه تلویزیونی است و آنقدر آن را خوب ارزیابی کرده‌ام که برنامه بعدی‌ام هم یک مسابقه است و این یعنی ما در جذب مخاطب موفق عمل کرده‌ایم.
فرهاد ابتدایی همچنین تأکید کرد: مهم‌ترین ویژگی «جدول» این است که با هزینه کم ساخته شد، اما کیفیت خود را حفظ کرد. مخاطب را هم راضی نگه داشت. به عقیده من این یک هنر است که بتوانی بدون ریخت و پاش، کار خوبی تولید کنی، به علاوه با اندیشه و فکر جلو بروی. من خودم در جریان تولید این برنامه، نه به عنوان تهیه‌کننده بلکه به عنوان کسی که درگیر این مسابقه شد، بیشتر با فضای کتاب و مطالعه اخت شدم و از منظر شخصی هم تأثیر گرفتم. طراحی سوالات بر عهده خودم است و برای آن که اطلاعات مخاطب را محک بزنم می‌بایست خود را به سطح خوبی از اطلاعات می‌رساندم.
این برنامه‌ساز تلویزیونی در انتها گفت: همیشه مسائل و مشکلاتی در پشت پرده وجود دارد و تولید «جدول» هم بدون مشکل نبود، اما همیشه وجود مخاطب به برنامه‌ساز دلگرمی می‌دهد و همین کافیست تا راه را ادامه دهیم.
مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم ۱۷ اسفند مصادف با میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار و با هدف بررسی تولیدات شبکه های سیما در چهار قالب سریال، مسابقه، انیمیشن و مستند ، به بهترین‌های هر گروه جوایزی اهدا می‌شود.


انتهای پیام/ن

 

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای