تاریخ انتشار:شنبه 12 اسفند 1396
محمود یارمحمدلو:

حوزه مستند نیازمند برنامه بلندمدت است

یارمحمدلو تلویزیون و شبکه مستند را عامل رشد و پیشرفت مستند دانست اما نبود برنامه بلندمدت را از ضعف های اساسی آن به شمار آورد و تقید مدیران به این اهداف را ضروری دانست.

محمود یارمحمدلو مستندساز باسابقه در گفت و گو با ستاد خبری چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم از ضرورت و نیاز به برنامه‌ریزی طولانی‌مدت برای ارتقاء و اعتلای مستند گفت و افزود: مساله جدی و مهمی که تلویزیون در زمینه مستند و مستندسازی با آن روبه‌روست بحث برنامه‌ریزی بلندمدت در این حوزه است. هر تصمیمی می تواند به عنوان برنامه بلندمدت در نظر گرفته شود. به طور مثال بالا بردن سطح علمی جامعه و یا افزایش سرانه مطالعه در کشور و یا بحث ایران شناسی و یا هزاران موضوع دیگر که می‌تواند به عنوان هدف و چشم انداز مطرح شود و طبیعتا باید در جهت محقق شدن آن برنامه ریزی و تلاش کرد.
یارمحمدلو ادامه داد: اگر برنامه منسجم و منظمی برای این مقوله در نظر گرفته شود می‌تواند به جریان مستندسازی کمک شایانی کند.
این مستندساز وجود شبکه مستند در صداوسیما را بستری بسیار مناسب برای رشد مستند دانست اما به چالش‌های پیش روی این شبکه نیز اشاره کرد و گفت: وجود شبکه‌های تخصصی بسیار لازم وضروری است اما بحث مهم‌تری که وجود دارد این است که این شبکه‌ها با چه کیفیتی حضور دارند. نکته مهمی که باید به آن توجه کافی شود بحث سیاست‌گذاری کلان اینگونه شبکه‌هاست. برای مثال با تعویض یک مدیر و جایگزینی مدیر دیگر نباید سیاست‌های کلی دستخوش تغییرات بنیادی و یا احیانا سلیقه‌ای شوند.
وی تأکید کرد: به نظرم باید مدیران جدید با حفظ ابتکار عمل شخصی، خود را در اختیار قوانین و اهداف پیش‌بینی شده قرار دهند و به طور کلی در خدمت برنامه‌های تدوین شده و اهداف در نظر گرفته شده باشند. اگر چنین شرایطی حاکم نباشد مدیران قادر به انجام وظایف خود نیستند و مستندسازان نیز دچار بلاتکلیفی می شوند. برای دسترسی به پیشرفت باید کیفیت را ارتقاء داد و دست به مخاطب شناسی زد.
این مستندساز در مورد نقش مهم جشنواره‌ها در پیشبرد مسیر مستندسازی نیز چنین توضیح داد: ذات وجود جشنواره‌های مختلف بسیار مثبت، ضروری و مهم است. من در دوران دانشجوی ام هروقت در جشنواره‌ای حضور پیدا می کردم با خودم عهد می‌کردم که سال بعد حتما اثری را به آن جشنواره تحویل دهم. در واقع جشنواره‌ها بسیار مشوق من بودند. با این وجود ضرورت هدفمندی جشنواره‌ها هم مساله مهمی است که نباید مغفول بماند.
یارمحمدلو تأکید کرد: جشنواره‌های مختلف وظایف مشخصی دارند از جمله این که در زمینه خاصی به تربیت مستندساز بپردازند، آن‌ها را مورد تشویق قرار دهند و یا امکانات و شرایطی را برای فیلم‌سازان مستعد فراهم کنند تا مسیر ساخت اثر بعدی این گروه از فیلمسازان هموارتر شود و منجر به ساخته شدن آثار با کیفیت تری شود. همچنین وجود کارگاه‌های انتقال تجربه از نسل گذشته به نسل جدید و تازه نفس در این عرصه هم می تواند از امکانات مثبت یک جشنواره باشد.

انتهای پیام/ن

 

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای