تاریخ انتشار:سه شنبه 26 دی 1396
مهدی فرجی دبیر پیشین جشنواره تلویزیونی جام جم؛

جشنواره دمیدن خون تازه در رگ های تولید است

مهدی فرجی به عنوان نامی آشنا در تلویزیون، برگزاری جشنواره های تلویزیونی را دمیدن خونی تازه در بدنه تولید توصیف می کند.

به گزارش جشنواره سیما، مهدی فرجی مدیر اسبق شبکه یک سیما و دبیر چند جشنواره پیشین جام جم، ایجاد هیجان، شادی و نشاط در حوزه هنر را ضروری دانسته و از دلایل اصلی ارتقاء انگیزه فیلم سازان و برنامه سازان می داند.
وی که از طرفداران پروپاقرص برگزاری جشنواره های تلویزیونی، سینمایی و هنری است تاکید می کند: اصولا جشنواره تلویزیون به نوعی جشن سیماست و در کنار شور و شعفی که میان برنامه سازان ایجاد می کند آنها را برای تولید سال پیش رو آماده می کند. در چنین رقابت هایی امکان دیده شدن آثار به وجود آمده و منتخبین آن فرصت های بهتری در کارهای بعدی به دست می آورند.
فرجی اضافه می کند: در هر جشنواره شاهد ظهور چهره ای جدید در عرصه برنامه سازی بوده ایم و این شاید یکی از مهم ترین مزایای برگزاری جشنواره ها باشد.
وی در پاسخ به انتقاد کسانی که برگزاری جشنواره تلویزیونی را اتلاف هزینه و نیرو می دانند، گفت: به عقیده گروهی برگزاری جشنواره اتلاف هزینه و انرژی است، این گروه به آنتن، جذب تبلیغات حضور اسپانسر توجه ندارند. به عبارت ساده تر زمانی که جشنواره برگزار می کنیم زمانی از آنتن به پخش اختتامیه و حاشیه های برنامه اختصاص می یابد در حالی که هزینه جشن را اسپانسر می پردازد و همزمان تبلیغات تلویزیونی برای ما درآمدزاست.
به عقیده فرجی جشنواره اول تنها یک دورهمی میان هنرمندان و برنامه سازان بود و در دوره های بعد این جشنواره رقابتی شد. چرا که در سال های بعد آثار معنوی انتخاب بهترین های تلویزیون بر کار منتخبین مشخص شد. برندگان در طول سال مسلما برای تولید کارهای بهتر با دستمزدهای بالاتر دعوت شدند. همین مزایای مادی و معنوی جشنواره باعث می شود تا بسیاری آن را اتفاقی خوب در تلویزیون قلمداد کنند.
از مدیر اسبق شبکه یک سیما پرسیدم در سینما عده ای تنها به دنبال تولید فیلم جشنواره ای هستند آیا با برگزاری سالانه جشنواره جام جم چنین تفکری در تولید برنامه رخنه نمی کند؟ وی در پاسخ به تفاوت دو مدیوم سینما و تلویزیون اشاره کرد و گفت: هر برنامه تلویزیونی باید همزمان دو خصیصه جذابیت و کیفیت را دارا باشد.
وی از راه اندازی بخش آراء مردمی در جشنواره تلویزیون استقبال کرده و گفت: در جشنواره های قبلی جای چنین بخشی در جشنواره خالی بود زیرا به جشنواره تلویزیون به عنوان کاری تخصصی نگاه می شد به همین سبب برنامه های جایگزینی برای این کمبود تولید شد. به عنوان مثال «سین مثل سریال». در این برنامه ها انتخاب برنامه موفق برعهده بینندگان بود. از این برنامه استقبال زیادی شد و مورد توجه قرار گرفت.
فرجی ابراز امیدواری کرد همه ساله تلویزیون جشنواره ای برای تولیدات خود برگزار کند و داوری تولیدات سیما را از راهکارهایی دانست که به ارتقاء آثار تلویزیونی کمک خواهد کرد.

 

انتهای پیام/ن

 

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای