تاریخ انتشار:سه شنبه 24 آذر 1394

روایت اردکانی از جهادگران در سریال تلویزیونی نوشدارو

این روزها شاهد تماشای سریال تلویزیونی نوشدارو به کارگردانی جواد اردکانی و تهیه کنندگی علی لدنی از شبکه اول سیما هستیم.

به گزارش جشنواره سیما؛ این روزها شاهد تماشای سریال تلویزیونی نوشدارو به کارگردانی جواد اردکانی و تهیه کنندگی علی لدنی از شبکه اول سیما هستیم. اردکانی در تازه ترین اثرش دست روی موضوعی گذاشته که سالها بود در تلویزیون ما مغفول مانده بود و آن هم توجه به جهادگرانی است که بعد از انقلاب اسلامی در آبادانی ایران نقش موثر و به سزایی داشتند. شاید این روزها که در وضعیت تحریم اقتصادی قرار داریم مرور خاطرات گذشته نه تنها به مردم انگیزه می دهد، بلکه به آنها یاد می دهد که چطور روزی کشور را با کمترین امکانات دوباره ساختیم. اردکانی در سریال نوشدارو یادآور خاطرات جهادهای جهادگرانی است که بی آنکه منت بر سر مردم داشته باشند به نقاط محروم می رفتند و با کمک مردم تلاش می کردند مشکلات را بر طرف کنند.

در این سالها شاید آثار مستندی در ارتباط با جهادگران ساخته شده بود اما هیچ فیلمسازی به سراغ این موضوع نرفته بود اما لدنی واردکانی با کمک یکدیگر و جمع کردن عوامل حرفه ای در کنار هم به سراغ این موضوع اما در قالب درام رفتند تا به مردم نشان بدهند روزی این عزیزان چگونه برای آبادانی کشور خدمت می کردند.

البته اردکانی برای اینکه رنگ و لعاب امروزی به موضوع جهادگران بدهد، به همین دلیل قصه را از زندگی یک خانواده امروزی شروع کرد. خانواده ای که متشکل از چهار نفر بوده و دختر خانواده قرار است برای ادامه تحصیلات به خارج از ایران اعزام شود و خانواده اش نیز او را در این سفر همراهی خواهند کرد. در این قصه روز، خاطرات گذشته مرور می شود که مربوط به چند مهندس جوان است که برای آبادانی کشور تلاش بسیار زیادی می کردند. در واقع اردکانی از روایت امروزی بهره برد و در فلاش بک ها یادآور روزهای جنگ است و می توان گفت این روایت باعث شد تا مخاطبان جوان هم بیننده این سریال باشند و هم اینکه در فواصل این سریال و زیر پوستی با زحمات جهادگران آشنا شوند.

این سریال می تواند برای میانسالان که روزهای جنگ را از نزدیک لمس کردند، نوستالوژی خاطرات گذشته باشد. در واقع اردکانی با هوشمندی تلاش کرد هم مخاطب جوان را پای سریالش بنشاند و هم اینکه نظر مخاطبان میانسال را جلب کند. می توان گفت این کارگردان با ساخت این اثر توانست دین خودش را به جهادگران ادا کند که در این باره باید به او و گروه سازنده این اثر خسته نباشید گفت که قدم اول را برای این راه برداشتند. طبیعی است برای پرداخت بیشتر به این موضوع نیاز به ساخت آثار گسترده ای داریم که می توانند فیلمسازان دیگر این راه را ادامه بدهند و از روایت های مختلف برای پرداخت به موضوع جهادگران در آثارشان بهره ببرند. اردکانی برای شروع این سریال هم گام خوبی برداشت و اولین سکانس این سریال با صحنه اعتراضی یک دختر نسبت به صحبت های پلیس شروع می شود. گرچه قرار دادن چنین صحنه ای برایش ریسک بود اما این نگرانی را به جان خرید تا سریالش را با یک صحنه ای آغاز کند تا بیننده را میخکوب سریال کند. گرچه این صحنه در پخش با تغییراتی همراه بود اما با این حال قدم خوبی بود. دومین امتیاز اردکانی در این سریال انتخاب هدایت هاشمی بود که می توان گفت بهترین گزینه برای ایفای نقش اصلی این سریال بود. هاشمی در این سریال روایتگر فردی به نام محمد است. در واقع انتخاب هاشمی تیزهوشی اردکانی را می رساند، چرا که اصلیت هاشمی سبزواری است و از آنجایی که بخشی از قصه سریال نوشدارو در مشهد می گذرد، بنابراین هاشمی بدون ایراد به لهجه مشهدی صحبت می کند و همین مساله باعث شد تا مورد انتقاد مردم مشهد قرار نگیرد و لهجه ها درست ادا شود.

از سوی دیگر بقیه انتخاب بازیگران هم درست انجام شده است. نقش مادر هدایت هاشمی را محبوبه بیات به عهده دارد که او هم بزرگ شده مشهد است و او هم توانسته با لهجه شیرین مشهدی اش به زیبایی نقش بی بی را بازی کند تا مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. بی بی جزو یکی از نقش های شیرین قصه نوشدارو است. یکی دیگر از راهکارهای اردکانی برای درست در آمدن لهجه استفاده از بازیگران تئاتری مشهد بود. به همین دلیل خودش را از تیغ برنده انتقادهای مردم و منتقدان مبرا کرده است. شاید استفاده از بازیگران غیر چهره باعث شود که اثر ساخته شده کمتر مورد توجه مردم قرار بگیرد اما اردکانی این خطر را کرد تا لهجه بدون ایراد باشند. همچنین بخش هایی از این سریال در شهرستان های دیگر می گذرد و اردکانی به سراغ بازیگران بومی رفته است. صداقت او در کار باعث شده تا بینندگان از این سریال استقبال کرده و از دیدن آن لذت ببرند. از آنجایی که کار در شهرستان سخت است، معمولاً فیلمسازان کمتر به سراغ موضوعاتی می روند که داستان آن هم در خارج از تهران بگذرد اما عوامل سازنده نوشدارو این سختی را به جان خریدند تا اثری دیدنی را برای مخاطبان شبکه یک تولید کنند. اردکانی در این سریال توجه خوبی به خرده فرهنگ ها کرده است. گرچه ساختار مشکلات اندکی هم دارد اما کار اردکانی شایسته تقدیر است. در مجموع می توان گفت سریال نوشدارو قدم خوبی است اما امید است کارگردانان دیگر قدم های بعدی را بردارند و سریال های متنوعی با موضوع جهادگران بسازنند.
فاطمه شكيبا

انتهای پیام/ن

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای